piątek, 4 października 2013

Kim jest Retman i gdzie ma most w Krakowie?

Przejeżdzam przez niego prawie codziennie. Taki łuk, który w sumie bardziej przypomina mi garb powstały na starość. Schorowana postać. Często dodatkowe metalowe barierki, niejako by miały służyć za wsparcie. Most taki dość dla mnie smutny. Most Retmański na rzece Wildze.
(źródło: Wikipedia)


Po pierwsze co to za określenie "Retman"?
Wikipedia tak nam odpowiada:
Starszy flisak kierujący spływem i odpowiedzialny za stan i transport tratew był zwany retmanem

Może dla niektórych być to nie na miejscu, potraktowanie wręcz za głupków ludzi, ale jednak czasem odnoszę wrażenie, że najgłupsze pytania są najwartościowsze, zatem jeszcze raz za Wikipedią...
Flisak (oryl, flis) – przedstawiciel grupy zawodowej zajmującej się w dawnej Polsce flisem, czyli rzecznym spławem (transportem) towarów. Z reguły byli to chłopi zamieszkujący nadrzeczne wsie, dla których spław był dodatkowym, sezonowym zajęciem. Z biegiem czasu wytworzyli oni swoje własne obyczaje i słownictwo.

Teraz inne ważne pytanie - gdzie w Krakowie jest Most Retmański?
Między Starym Podgórzem a Ludwinowem, w pobliżu dawnego Hotelu Forum, dokładniej przy samym ujściu rzeki Wilgi do Wisły:

Nazwa Mostu w sumie nie dziwi, bo w okolicy dawniej znajdowały się krakowskie osady flisaków.W dodatku warto zwrócić uwagę, że most powstał dopiero w XX wieku, a też nie mamy świadomości, że jeżdżąc po Krakowie co chwilę przekraczamy rzekę Wilgę. Przykładowo?
Na wysokości stacji Shell blisko Parku Handlowego Zakopianka przecina ulicę Zakopiańską czy też obwodnicę Krakowa, Autostradę A4, w okolicach Swoszowic.
Zresztą zobaczcie sami:
(źródło: www.kozmice.pl)


Ale to jest myślę temat na inną jeszcze notkę...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog Archive

Szukaj na tym blogu